هدف از این تحقیق بررسی محافظه کاری و فلسفه ی وجودی آن با فرمت docx در قالب 31 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

3-2- ادبیات تحقیق محافظه کاری

1-3-2- مفهوم محافظه كاری

2-3-2- دیدگاه منتقدان محافظه کاری

3-3-2- دیدگاه طرفداران محافظه‌کاری

فلسفه وجودی محافظه كاری

5-3-2- انواع محافظه كاری

6-3-2- معیارهای محافظه كاری

7-3-2- مدل‌های اندازه‌گیری محافظه كاری

پیشینه

منابع

 

 

 

محافظه كاری یكی از ویژگی‌های برجسته گزارشگری مالی به شمار می‌رود که در قالب یک میثاق محدودکننده در چارچوب اصول و مفاهیم حسابداری، ایفاگر نقش مهمی در محدود کردن رفتارهای فرصت‌طلبانه مدیران در جایگاه تهیه کنندگان اطلاعات می‌باشند و در چند دهه اخیر به واسطه رسوایی‌های مالی شرکت‌هایی همچون انرون و ورلد كام این مهم بیش از پیش توجه جامعه حسابداری را به خود جلب نموده است .تاریخچه این مفهوم به دورانی باز می‌گردد كه اعتبار دهندگان به منظور بررسی وضعیت شرکت‌های اعتبار گیرنده تنها به بررسی ترازنامه اكتفا می‌نمودند و تهیه كنندگان ترازنامه نیز به منظورحصول اطمینان از حفظ سرمایه اعتبار دهندگان، کم نمایی خالص دارایی‌ها را رویه مطلوب و حتی شرافتمندانه تلقی می‌نمودند (آزاد و دیگران ،1388). چات فیلد محافظه كاری را در قرون وسطی ردیابی می‌کند زمانی كه صاحبان اموال بزرگ جریان امور خود را به مباشران واگذار می‌نمودند. به زودی مباشر دریافت كه محافظه كار بودن تمهیدی برای حمایت از خود می‌باشد. محتاطانه‌تر این بود كه افزایش ارزش دارایی پیش بینی نكنند، زیرا اگر در این زمان رویدادی رخ می‌داد كه باعث كاهش اموال می‌گردید، از نظر صاحب مال، مباشر مسئول بود. باسو (۱۹۹۷ ) معتقد است كه محافظه كاری طی قرن‌ها تئوری و عملِ حسابداری را تحت تأثیر قرار داده است.

 

 

 

بلیس (۱۹۲۴) محافظه كاری در حسابداری بسیار دور در قالب این عبارت بیان شده است. زیان را پیش بینی كنید ولی سود را نه. اهمیت این مفهوم بدان اندازه است كه باسو (۱۹۹۷)، استرینگ (۱۹۷۰ )محافظه كاری را مؤثرترین اصل ارزشیابی در حسابداری می‌دانند. با این وجود پیشگامان این مفهوم هنوز نتوانسته‌اند به یك تعریف واحدی دست پیدا نمایند به گونه‌ای كه برخی از آن‌ها از جمله فلسام و اوهلسون (۱۹۹۵) با استفاده از رویكرد جانب‌داری در ارائه كمتر از واقع نشان دادن ارزش دفتری سهام نسبت به ارزش بازار، اقدام به تعریف مفهوم محافظه كاری می‌نمایند و برخی دیگر از جمله باسو (۱۹۹۷) با استفاده از رویكرد تسریع بخشیدن در شناسایی زیان‌ها و به تعویق انداختن شناسایی سودها، تعاریفی به شرح زیر در ارتباط با محافظه كاری ارائه می‌نمایند.