هدف از این تحقیق بررسی ریسک و تخمین بتای تاریخی با فرمت docx در قالب 44 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مفاهیم و تعاریف ریسك

2-3- عوامل ریسک 

2-4- دسته بندی ریسک

2-5-انواع ریسك

2-6- تخمین بتای تاریخی

2-6-1- صحت بتای تاریخی

2-7- بتای اساسی

2-8- ثبات ضریب بتا بعنوان شاخص ریسك سیستماتیك

2-9- ریسکهای ناشی از شرکت

2-9-1- ریسك تجاری

2-9-1-1- عوامل موثر در ریسك تجاری

2-9-2- ریسک مالی

2-9-3- ریسک ورشکستگی

2-9-4- ریسک کاهش قیمت سهام

2-10- ریسک اعتباری

2-11- اندازه‌گیری ریسک اعتباری

2-12- رتبه‌بندی اعتباری

2-13- ارزیابی ریسک اعتباری

2-14- کنترل وپاسخ ریسک

2-15- راه های متفاوت ارزیابی ریسک اعتباری

2-16- برخی از فنون اندازه گیری ریسک اعتباری

2-17- فنون اقتصاد سنجی اندازه گیری ریسک اعتباری

2-18- اعتبارسنجی و مدیریت سبد اعتباری

2-19- اهداف توسعۀ نظام اندازه‌گیری و مدیریت ریسك اعتباری

2-20- متدولوژی اجرایی

2-20-1- اعتبارسنجی

2-20-2- مدیریت سبد وام

2-21- زیر‌ساخت‌های لازم برای اجرای طرح در بانك

2-22- پیشینه پژوهش

2-22-1- پیشینه خارجی پژوهش

2-22-2- پیشینه داخلی پژوهش

2-23- نگاره ای از پژوهش ها انجام شده

منابع

 

 

 

دلایل زیادی مبنی بر نوسان بیش از حد بازار سهام وجود دارد یک ریسک که با دیدگاه مبتنی بر کارایی بازار سازگار است، ریشه در متغیر بودن بتا دارد. بنابراین میتوان ادعا کرد که ریسک شرکت و نوسان آن می­تواند تاثیرات چشمگیری در بازار و قیمت سهام داشته باشد(چن و هنگ، 2001،ص 345-381). دلایل دیگر ریشه در عوامل رفتاری سرمایه گذاران دارند. الگوی شتاب ارائه شده توسط دانیل هرش لیفر و سابرامانیان (1998) بر پایه این فرض قرار دارد که چون قیمت سهام دارای افت و خیز شدید می­باشد، بازار شاهد نوسانات شدید خواهد شد از سویی دیلانگ و شلیفر(1990) استدلال دیگری نمودند، آنها اساس فرض خود را بر این گذاشتند که بازار سرمایه از یک سو خردگراست و از سوی دیگه دارای سرمایه­گذارانی است که به نتیجه­های مثبت دست می­یابند. مقصود از سرمایه­گذارانی که به نتیجه های مثبت دست می­یابند کسانی هستند که هنگام بالا رفتن قیمت سهام شاهد کاهش قیمت خواهند بود. به هر حال این پژوهشگران چنین استدلال میکنند که سرمایه گذاران خردگرا برای اینکه بتوانند از مزایای حاصل از بالا رفتن قیمت بهره­مند شوند، می­کوشند بر واگن همدستان خود سوار شوند، در نتیجه بازار شاهد نوسانات شدید خواهد شد. چنین به نظر می­رسد که مسئله مطرح شده به وسیله شیلر مبنی بر نوسان بیش از حد بازار کماکان بدون پاسخ باقی مانده است، نتیجه­های ارائه شده به وسیله سایر محققین بیانگر این است که اگر بتوان سود خالص را از زاویه­ای بسیار شفاف تعریف کرد، چنین نوسانی وجود نخواهد داشت و اینکه حتی اگر نوسان فوق­العاده زیاد وجود داشته باشد، باز هم می­توان با استفاده از الگوهای بخردانه مبتنی بر ثابت بودن بتا این پدیده را توجیه کرد. از سوی دیگر امکان دارد نوسان بازار ریشه در عوامل رفتاری سرمایه­گذاران داشته باشد، پدیده­ای که بابازارهای کارا ناسازگار است.

 

 

 

از طرفی، یکی دیگر ازویژگی­های برجسته قیمت­ دارایی­ها، جهش پایدار و متناوب این قیمت­ها نسبت به تخمین ارزش ساختاری آنهاست که به اصطلاح حباب قیمتی نامیده می­شود.حباب­ها اغلب با حضور پیشرفت­های حقیقی در سطح بهره­وری و سوددهی اولیه یک بنگاه یا صنعت بوجود می­آید، اما تاریخ نشان داده است که در این وضعیت، سرمایه­گذاران در مورد توانایی­های اساسی این اقتصاد مبالغه می­کنند(گرین اسپین،2002). بنابراین تفسیر میزان تغییرات کوتاه مدت قیمت دارایی­ها در چارچوب بازارهای کارآمد و عقلایی همچنان یک چالش محسوب می­شود. مطالعه­های تجربی بسیاری نشان داده­اند که قیمت­های سهام نوعی (فراریت افراطی) از خود نشان می­­دهند، به آن معنا که این قیمت­ها به قدری تغییر می­کنند که تفسیر و تبیین آنها به واسطه تغییرات عناصر بنیادین از قبیل سود سهام یا میزان وجوه در گردش امکان پذیر نیست. از اینرو با افزایش اینگونه نوسانات در بازار سهام  این امکان پیش می آید که سرمایه­گذاران با ریسکی مواجه شوند که موجب کاهش قیمت سهام آنها در آینده شود که به آن ریسک کاهش قیمت گویند.