هدف از این تحقیق بررسی کارآفرینی و ضرورت ایجاد آن در سازمان ها با فرمت docx در قالب 65 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مفهوم کارآفرینی

نوع شناسی کارآفرینی

ایجاد سرمایه

ضرورت کارآفرینی در سازمان

سیر تطور کارآفرینی در سازمان

مفهوم کارآفرینی سازمانی

فرایند کارآفرینی سازمانی

موانع کارآفرینی سازمانی

دیدگاه ها و رویکردهای کارآفرینی

منابع

 

 

 

  واژه كارآفرینی از كلمة فرانسوی Entreprendre به معنای «متعهد شدن» نشأت گرفته است. بنابر تعریف واژه‏نامه دانشگاهی وبستر: كارآفرین كسی است كه متعهد می‏شود مخاطره‏های یك فعالیت اقتصادی را سازماندهی، اداره و تقبل كند. واژة كارآفرینی دیر زمانی پیش از آنكه مفهوم كلی كارآفرینی به زبان امروزی پدید آید، در زبان فرانسه ابداع شد. در اوایل سدة شانزدهم میلادی كسانی را كه در امر هدایت مأموریت‏های نظامی بودند، كارآفرین می‏خواندند. از آن پس دربارة دیگر انواع مخاطرات نیز همین واژه با محدودیت‏هایی مورد استفاده قرار می‏گرفت. از حدود سال 1700 میلادی به بعد، فرانسویان دربارة پیمانكاران دولت كه دست‏اندركار ساخت جاده، پل، بندر و تأسیسات بودند، به كرات لفظ كارآفرین را بكار برده‏اند (Cochran,2004:26).

 

 

 

كارآفرینی، فرآیندی است كه منجر به ایجاد رضایتمندی و یا تقاضای جدید می‏گردد. كارآفرینی عبارت است از فرآیند ایجاد ارزش از راه تشكیل مجموعة منحصر به فردی از منابع به منظور بهره‏گیری از فرصتها.  كارآفرینی، خلاقیت و كسب و كارهای مخاطره‏آمیز، سوخت موتور اقتصاد مدرن را فراهم می‏كنند. اهمیت این سه عنصر نمی‏تواند اغراق‏آمیز باشد. كارآفرینان كه در رأس كسب و كارهای مخاطره‏آمیزند، در جستجوی فرصت‏ها هستند، و خلاقیت‏ها اغلب ابزاری برای موفقیت آنها تلقی می‏شوند. كارآفرینان به عنصر تغییر به عنوان یك پدیده معمولی می‏نگرند، و همیشه در جستجوی تغییر هستند به آن واكنش نشان می‏دهند و از آن به عنوان یك فرصت، بهره‏برداری می‏كنند. كارآفرینان منابع را از حوزه‏هایی كه بهره‏وری پایین دارند به حوزه‏هایی كه دارای بهره‏وری بالاتری هستند، تغییر مكان می‏دهند (Dunphy, 2004:1).