هدف از این تحقیق بررسی مفاهیم مرتبط با مدیریت منابع انسانی با فرمت docx در قالب 64 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مدیریت منابع انسانی

مبانی و مفاهیم مدیریت منابع انسانی

تاریخچه پیدایش مدیریت منابع انسانی

تغییر محسوس در اصطلاح ­شناسی مدیریت منابع انسانی

سیر تحول مدیریت منابع انسانی و اهمیت و نقش آن در سازمان

هدف‌های مدیریت منابع انسانی

مدیریت راهبردی منابع انسانی

برنامه­ریزی راهبردی منابع انسانی

فلسفه و زیربنای برنامه­ریزی استراتژیک منابع انسانی

الزامات اساسی مدیریت منابع انسانی

نگرش عمومی مدیریت منابع انسانی

فرایند مدیریت منابع انسانی

مسائل موجود در منابع انسانی

فعالیت‌های مدیریت منابع انسانی

مراحل کارمندیابی

مفهوم آموزش

آموزش نیروی انسانی در ایران 

فواید آموزش

ضرورت و اهمیت آموزش سازمانی

عواملی خارجی موثر بر جبران خدمات

تاریخچه ارزیابی عملکرد

اهمیت ارزیابی عملکرد

اهداف و دلایل استفاده از ارزیابی عملکرد

کاربردهای ارزیابی عملکرد

استراتژی­های بهسازی عملکرد

استراتژی­های رفتاری منفی

عملکرد کارکنان و عوامل موثر برآن

بهداشت کارکنان

منابع

 

 

 

مدیریت منابع انسانی، اصطلاحی است به نسبت جدید؛ زیرا از دهه 1970 متداول شده است. بسیاری از مردم هنگامی که می­خواهند به این رشته اشاره کنند، عنوان­های مهجور و سنتی­تر آن را مانند مدیریت امور کارکنان، اداره امور کارکنان، و روابط صنعتی را به کار می­گیرند. همه این عبارت­ها به طور اساسی مترادف­اند و می­توان آن­ها را به جای یکدیگر به کار برد و کاربرد هر یک از آن­ها به سلیقه شخصی بستگی دارد. با این همه، کسانی هستند که اعتقاد دارند جایگاه مدیریت منابع انسانی کنونی با حرفه کهنه­ای که پیش از آن وجود داشته است بسیار تفاوت دارد (صائبی و طوسی، 1384، 18-17). در عصر جهانی­شدن و پیشرفت سریع فن­آوری، سرمایه انسانی به عنوان مهم­ترین سرمایه­ی سازمان­ها قلمداد شده است. سرمایه انسانی مجموعه­ای از مهارت­ها، دانش و ویژگی­های عمومی افراد در سازمان است و می­تواند نشان دهنده­ ظرفیت انجام کار امروز و پتانسیل کار فردا باشد (هیت و دیگران، 2006). به منظور استفاده و مدیریت بهینه­ی سرمایه انسانی در سازمان­ها، از نخستین ربع سده بیستم، حوزه اداره امور کارکنان  به عنوان مدیریت منابع انسانی متحول گردید (بامبرگر و مشولم، 1384).    

 

 

 

مدیریت منابع انسانی عبارت است از به کارگیری سرمایه­های موسسه به منظور دستیابی به اهداف سازمانی. در تعریف فوق منظور از به­ کارگیری نیروی انسانی شناسایی، انتخاب، استخدام، تربیت و پرورش نیروی انسانی است و مقصود از منابع انسانی سازمان، تمام افرادی است که در سطوح مختلف سازمان مشغول به فعالیت می­باشند. می­توان گفت ماهیت مدیریت منابع انسانی بر دو اصل استوار است: از یک طرف تأمین نیازهای منابع انسانی را در گرو نیل به اهداف سازمانی می­داند. بر اساس این طرز تلقی، سازمان و کارکنان آن به یکدیگر متکی هستند و مدیران منابع انسانی، با پر کردن خلأ بین مدیران و کارکنان رسیدن به اهداف را تسهیل می­سازند (اصغری، 1386، 13). در تعریف دیگر، مدیریت منابع انسانی عبارت است از به‌کارگیری سرمایه‌های انسانی ‌مؤسسه به منظور دستیابی به هدف‌های سازمانی (جزنی، 1388، 26-25).

 

 

 

 

 

 

 

 


[1] . Terminology